Om oss

Vi är ett kvinnligt affärsnätverk i Sjuhärad, och vi träffas minst tio gånger per år och utbyter idéer, kontakter och lyssnar på kvinnliga föreläsare.

 

MÅNGA SPÄNNANDE KONTAKTER

Hos oss får du mycket inspiration och lär känna många spännande kontakter. Därför är det också viktigt att du som medlem är aktiv, går på våra möten, läser på hemsidan och Facebook-sidan regelbundet och engagerar dig i arbetet med att skapa kontaktytor. Det vinner vi alla på!

Var beredd på att bli inspirerad men även på att inspirera andra. 

Vi lovar att det kommer att bli roligt också!

MÖTEN

Vi träffas på Sinnenas Hus, Yxhammargården eller på Almenäs i Borås, mellan kl 15.00 och 17.00, men för att säkert veta plats och tid för nästa möte titta bland våra aktiviteter.

Här träffas vi och nätverkar, bjuder med gäster och lyssnar på en föreläsning i något spännande ämne.

 

Varje år bjuder vi in till 9 föreläsningar + 1 halvdags utbildning. Då ingår lätt förtäring, dryck, kaffe och kaka.

Några gånger om året anordnas även SUB-grupper där vi träffas på frukost och delar med oss av våra erfarenheter samt hjälper varandra utvecklas kring olika områden.

GÄSTER

Mötena blir extra roliga när vi har många gäster, och det är en del av medlemskapet att bjuda in dem. Gästen betalar 250 kr före mötet. Gäster kan besöka oss två gånger innan de blir medlemmar.

Du kan som gäst betala via Swish eller bankgiro och betalningen ska vara oss tillhanda senast måndag samma vecka som mötet är.

SWISH: 123–592 43 78 
BG: 376–5401 (senast fredagen innan)

 
MEDLEMSAVGIFT

Som ny medlem faktureras du en medlemsavgift, mötesavgift samt en medlemsinsats.
Vid varje möte serveras mat och du väljer själv om denna ska ingå i fakturan eller betalas separat vid
varje möte (eftersom lokalhyran ingår kan mat inte väljas bort).


Tänk på att du måste anmäla dig till info@kavai.se eftersom vi behöver veta antalet prtioner mat som skall beställas.


Som standard skickar vi ut en faktura inklusive kostnaden för mat men vill du bara betala medlemsavgift
och mötesavgift och därmed betala maten vid varje möte så meddela oss detta i din ansökan.

 

VÅRA AVGIFTER EXKL/INKL MOMS
Medlemskap 100 kr (momsfri) per år
Mötesavgift 840/1050 kr per år
Mötesavgift inkl mat vid tio tillfällen 2240/2800 kr per år
Medlemsinsats 100 kr (momsfri) vid inträde i föreningen

STYRELSEN

Nadja Törnblad

Position: Ordförande
Tel: 0733 – 571523
Mail: nadja@hovaliden.se
Företag: Hovaliden Design AB

Anna-Karin Nilsson

Position: Kassör

Tel: 033-24 72 30
Mail: ak@solomio.se 
Företag: Solomio Ekonomi AB

Marie Nyström-Rahner

Position: Ledamot
Tel: 033 – 442480
Mail: marie@etcweb.se
Företag: Etcetera Offset & digitaltryck

Tina Nyberg

Position: Ledamot
Tel: 0768-554355
Mail: tina@storasyster.nu
Företag: Storasyster AB

Madeleine Sääf

Position: Ledamot
Tel: 0768-192282
Mail: madeleine@boras-ink.se
Företag: Borås INK

VÅRA MEDLEMMAR

Amelie Honk

Företag: Masaya AB
Bransch: Webbstrategi och design

Kontakt: amelie@masaya.se

Anna Dahl

Företag: Dammråttan
Bransch: Städ

Kontakt: anna.dahl@dammrattan.se

Anna Hedlund

Företag: AH HR- konsult
Bransch: HR

Kontakt: info@ahhr-konsult.se

Anna-Karin Ljung

Företag: Jensen Sweden AB
Bransch: Teknik och maskintillverkning

Kontakt: anna-karin.ljung@jensen-group.com

Anna-Karin Nilsson

Företag: Solomio
Bransch: Ekonomi

Kontakt: ak@solomio.se

Anne Karlsson

Företag: Jensen Sweden AB
Bransch: Maskiner, Tvätteriindustri

Kontakt: anne.karlsson@jensen-group.com

Anneli Andersson

Företag: Treac AB
Bransch: Inköp och Design

Kontakt: anne-li.andersson@hotmail.com

Anki Karlsson Torstensson

Företag: Protex AB
Bransch: Profilreklam

Kontakt: anki@protexab.com

Camilla Samsjö

Företag: Concept by Camilla AB
Bransch: Produktdesign och Yoga

Kontakt: camilla@conceptbycamilla.se

Catharina Nord

Företag: IPM Ulricehamn
Bransch: Kommunikationsbyrå
Kontakt: catharina@ipmulricehamn.se

Catrin Ljung

Företag: Borås Tidning
Bransch: Nyhetsmedia
Kontakt: catrin.ljung@bt.se

Darya Anisi

Företag: Ledarkapacitet
Bransch: HR och Coachning
Kontakt: darya.anisi@ledarkapacitet.se

Erika Quist

Företag: Ekbergs
Bransch: Städ och fönsterputs

Kontakt: erika.lagerquist@ekbergsstad.se

Eva N Edgren

Företag: Mary Kay
Bransch: Hudvård

Kontakt: beautydesign@telia.com

Helen Emanuelsson

Företag: Creative Cultures Consulting AB
Bransch: Affärs- och varumärkeskonsult

Kontakt: helen@creative-cultures.se

Helene Wennerlund

Företag: Let´s Talk Terapi
Bransch: Terapeut

Kontakt: info@letstalkterapi.se

Ingrid Nyman

Företag: Creative Cluster
Bransch: Nätverk

Kontakt: ingrid@creative-cluster.se

Jenny Nilsson

Företag: Cellbes
Bransch: Mode

Kontakt: jen.nilsson@telia.com

Jenny Sörling

Företag: Jenny Sörling Kommunikation AB
Bransch: Kommunikation

Kontakt: jenny@skommunikation.se

Karin Andresen

Företag: KAnd Advise AB
Bransch: Effektiva ledsystem

Kontakt: karin.andresen@kandadvise.se

Katja Larsson

Företag: Borås Pilatescenter
Bransch: Pilates

Kontakt: katja@boraspilatescenter.se

Lotta Gustafsson

Företag: Rexel Sverige AB
Bransch: Elgrossist

Kontakt: lotta.gustafsson@rexel.se

Lotta Wallner

Företag: Lowatex AB
Bransch: Textil

Kontakt: lotta@lowatex.se

Madeleine Sääf

Företag: Borås ink
Bransch: Affärsutveckling

Kontakt: saafmadeleine@gmail.com

Malin Barahona

Företag: Helhetens Hus
Bransch: Konsult

Kontakt: malin@helhetenshus.se

Maria Alriksson

Företag: Alrikssons Betong AB
Bransch: Konsult
Kontakt: maria@alrikssons.se

Marie Nyström-Rahner

Företag: Etcetera Offset AB
Bransch: Tryckeri

Kontakt: marie@etcweb.se

Marie Åsén

Företag: Effektiv Bemanning
Bransch: Bemanning

Kontakt: marie@bikupa.nu

Mia Westerlind

Företag: ACG Gruppen
Bransch: HR

Kontakt: mia.westerlind@acg.se

Monica Sandbecker

Företag: Sveba Dahlén AB
Bransch: Bakugnar

Kontakt: monica.sandbecker@sveba.com

Monica Bjelton

Kontakt: monica@bjelton.se

Nadja Törnblad

Företag: Hovaliden Design AB
Bransch: Marknadsföring

Kontakt: nadja@hovaliden.se

Sarah Norving

Företag: Drivhuset
Bransch: Utveckling

Kontakt: sarah.norving@drivhuset.se

Tina Nyberg

Företag: Storasyster
Bransch: Grafisk form

Kontakt: tina@storasyster.nu

Victoria Reeve

Företag: Randstad AB
Bransch: Rekrytering

Kontakt: victoria.reeve@randstad.se

Åsa Iwansson

Företag: IWANIT AB
Bransch: IT

Kontakt: asa.iwanson@gmail.com